Головна | Реєстрація | Вхід | RSSНеділя, 07.12.2025, 19:33

Мій сайт

Меню сайту
Категорії розділу
Мої файли [25]
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 15
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог файлів

Головна » Файли » Мої файли

Конспект уроку з англійської мови "Тема: My house "
[ Викачати з сервера (980.5 Kb) ] 03.11.2014, 21:41

Тема:  My house

Підтема:  My house. The house in the village.

Мета:  Практикувати вживання у мовленні нових  лексичних  одиниць, продовжувати вчити учнів виконувати інструкції англійською мовою, вживати у мовленні назви кімнат,їх призначення; розвивати лексичні, граматичні, мовленнєві навички, пам'ять, мислення, фонематичний слух, артикуляційний апарат,; формувати вміння читати і писати,працювати в парах; виховувати охайність; стимулювати та підтримувати інтерес до вивчення іноземної мови.

Обладнання: ноутбук,мультимедійний проектор,підручники, робочі зошити,картки.

Хід уроку

1.Привітання/Greeting

T : Good morning, children!

Ch : Good morning, Maria Mykolaivna!

T : I’m glad to see you children! Take your seats, put your things away  and we are to begin of our lesson.

2.Уведення в іншомовну атмосферу / Warming up.

T:Are you ready for the lesson?

P: Yes, we are ready!

Гра “Подзвони у дзвіночок»\ Game” Ring a bell”

T: Ring a bell, greeting and name  yourself

 for example: Hello! I am…. I am fine. Thank you.

-бесіда

Діти, до нас в гості завітало сонечко,і йому дуже цікаво дізнатись з яким настроєм ви прийшли до школи

How are you children?

 I am fine. Thank you. I am OK!

T: Take a card according to your mood and show it to me please.(Children pick up the cards)

T: Children look at this picture and say: What season is it now?

P: It is autumn now.

T:Діти, сьогодні ми з вами спробуємо зібрати букет із осіннього листя. Виконуватимемо різні завдання, за кожне виконане завдання отримуватимемо  по осінньому листочку. І вирушимо в подорож на літаку-килимку до Лондона. А для того щоб сісти на килимок нам треба познайомитись.

T: What is your name?

How old are you?

Where do you live?

What country are you from?

-Very well, thank you.

Отож, летимо!

3. Фонетична зарядка

Наш килимок летить, вітер дме нам в обличчя і шумить [u-u-u-].Пролітаємо крізь хмаринки і легко відганяємо їх [f-f-f-]. Літачок наш  втомився і вирішив зупинитись[t-t-t]. Все перепочили. Можна вирушати далі[z-z-z-]. По землі повзе змія[s-s-s-]. Літочок летить гуде[g-g-g-]. А бджілка на квіточці дзижчить [                 ]. Нарешті підлетіли до будиночку,дет живе одна англійська сім’я .

So,let’s sing a song “ My family”

4.Повідомлення теми та мети уроку/Aim

Про що пісенька? А де ж живе кожна сім’я ? Чим відрізняються кімнати в будинку одна від одної?

Сьогодні на уроці ми вивчимо назви всіх кімнат в будинку англійською мовою, і ви як справжні англійці зможете розповісти про свій дім.

Today we are going to speak about your houses and during the lesson will be:

-Learn the new words and word-combinations

-work in pairs

-sing a song and dance

-play interesting games

5.Вивчення нового матеріалу

T: Look, this is the house, but the door is closed. To open it we must do different tasks. The first task is reading the poem:

This is a house

This is a door

The windows are clean

And so is a floor

T: And now children, look at the blackboard. The door is opened. You can see different rooms.

-This is a bedroom

-This is a living-room

-This is a kitchen

-This is a bathroom

And now children say me please:

-Have you got a bedroom?

-Have you got a bathroom?

-Have you got a living-room?

-Have you got a kitchen?

-інсценізація вірша «Little mouse…”

-(cтук у двері)  Come in, please! Who are you?

Good morning, children! I am a mouse and I am a cat. Please listen to us attentively.

Cat: Little mouse, little mouse

        Where is your  house?

Mouse: Little cat, little cat

             I have no flat

             I am a poor mouse

             I have no house…….

6. Фізкультхвилинка/Physical warming up

T: Children, I see you are very  tired, so please sing a song “Clap your hands”

And now look at these pictures and say:

- what room is this\ (This is my…… This is my……This is my……This is my…..)

7. Аудіювання

-Listen to the words and clap your honds when you hear the words connected with our topic:

A bathroom,a pen, a dog, a sister, a living-room, a table, a toy, a father, a sofa, a bedroom, a bed, a doll, a brother, a book, a kitchen, a TV-set,a window, a door, a hall.

 

-Listen to the little texts and  try to guess:

-What room is this? 1. Bathroom: This room is very small. There is a bath and a shower in it. We wash our face and hands there. What room is this?

2. Living-room: It is very big room. There is a little table, a sofa and armchair in this room. We can watch TV and read books in this room. What room is this?

3.Bedroom: It is a nice room. You can see a big bed, a mirror in this room. We can sleep in this room. What room is this?

 4. Kitchen: This room is not very big. We can see many cups, plates on the table. We can cook and eat there.

What room is this?

-The next task is name the rooms. Put the letters in right order and name the rooms

(виправляють помилки).

-The next task is match the words with their transcription

Kitchen                                            [h a u s]

Bathroom                                      [‘k I t  I n]

House                                            [‘b e d r u: m]

Living-room                                  [‘ba:  r u:m]

bedroom                                        [l I v I n g r u: m]

 

-Write and colour the house

8. Робота в зошиті

-Open your workbooks on p 27, lesson 3.

Your task is:

 - Fill in the missing letters

9.Підсумок уроку. /Summarizing

_ You are very active and work well. So, you have got good marks today.

Діти, за вашою роботою сьогодні спостерігав добрий Гномик-Боб. Але він погано запам’ятав назви кімнат. Давайте нагадаємо йому .

А  за гарну роботу він дарує вам на пам'ять цей чудовий осінній букет.

-Your homework for the next lesson will be describe your house.  And now please sing a song

 “ Good- bye song”

_ So, our lesson is over. Good-bye!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Конспект уроку

на тему

 «My house»

3 КЛАС

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                   ПІДГОТУВАЛА

 ВЧИТЕЛЬ АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ

Половлівської  ЗОШ I-II ст..

Кравчук Марія Миколаївна

 

 

2014

Категорія: Мої файли | Додав: mif
Переглядів: 2698 | Завантажень: 83 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Пошук
Друзі сайту
  • Create a free website
  • uCoz Community
  • uCoz Textbook
  • Video Tutorials
  • Official Templates Store
  • Best Websites Examples

  • Copyright MyCorp © 2025
    Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz