ТЕМА: Вплив ВІЛ-інфекци на організм людини. Поняття про СНІД
Мета: сформувати поняття про ВІЛ/СНІД, усвідомити Зв'язок між способом життя й ризиком інфікування, розвивати вміння уважно ставитися до свого здоров'я, виховувати толерантне ставлення до людей з ВІЛ. Матеріали та обладнання: роздавальний матеріал.
Поняття: вірус імунодефіциту людини, синдром набутого імунного дефіциту, толерантність. Тип уроку: урок-дослідження.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Урок передбачає дослідницьку діяльність учнів у групах.
ІІ. АКТУАЛ|ЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Слухання казок «Мандрівка в країну Здоров'я»
Декілька учнів зачитують свої твори. Обговорення казок, перегляд ілюстрацій.
Фронтальна діяльність
Методичний прийом, що називається «Кластер» (у перекладі з англійської — гроно). '
Перед класом ставиться завдання: «Згадайте та запишіть усе, що ви знаєте про ВІЛ/СНІД».
Форма роботи: обговорення та доповнення одне одного.
Результат цієї роботи відображається в схемі на дошці:
Схема є орієнтовною, продемонстровано лише принцип, оскільки неможливо передбачити, які варіанти побудови подібної схеми запропонують учні на уроці.
♦ Інформація для роздумів
- Мабуть всі ви чули пісні культової британській' групи «Оиееп», наприклад, всесвітньо відомий хіт «Ш аге їЬе сІіатріоп5».
Соліст цієї групи, Фредді Меркурі, на жаль, став жертвою страшної хвороби — СНІДу. Ось його слова:
«Ураховуючи чутки, що поширилися в пресі, я хочу сказати-, що аналіз моєї крон підтвердив присутність ВІЛ. У мене СНІД. Я вважав за потрібне тримати цю інформацію в таємниці, щоб зберегти спокій рідних та близьких. Однак прийшов час повідомити правду моїм друзям та прихильникам в усьому світі. Я'слодіваюсь, що кожний приєднається до боротьби із цією жахливою хворобою».
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ діяльності .
Слова вчителя
За даними фонду АнтиСНІД (станом на липень 2012 року), 212 800 українців інфіковані ВІЛ, у тому числі 51 500 ви-
падків на СНІД. За неофіційними даними, число інфікованих ВІЛ в Україні становить 370 000 осіб.
У таких регіонах України, як Одеська, Миколаївська, Дніпропетровська, Донецька області, спостерігається найвищий рівень поширеності ВІЛ-інфекції.
На початковій стадії епідемії в Україні більшість тих, хто був інфікований, були споживачами ін'єкційних наркотиків. Однак за останні 10 років вірус вийшов із середовища * наркоманів і поширюється серед усіх груп населення. Проте г в суспільстві й досі панує думка, що на СНІД хворіють лише люди, які працюють у секс-бізнесі, та ті, що вживають наркотики.
Статистика свідчить, що більша частина ВІЛ-інфікованих людей — це особи віком від 19 до 39 років. За останні п'ять
І років збільшилася кількість інфікованих жінок. Сьогодні всі ї - верстви населення мають ризик отримання інфекції.
Повідомлення теми уроку, постановка мети й завдань уроку
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Ш Постановка дослідницького завдання
План роботи:
• етап — висування гіпотези;
• етап — перевірка гіпотези пошуковим шляхом, установлення наукових фактів та формулювання висновку;
• етап — у ході дослідження пропонується скласти тези щодо загальної характеристики ВІЛ/СНІДу: симптомів та етапів розвитку захворювання, основних шляхів передачі та необхідних заходів щодо профілактики.
Гіпотеза: люди, які інфіковані ВІД, не становлять загрози для оточуючих, якщо дотримуватись певних правил.
Розповідь учителя
ВІД (трус імунодефіциту людини) — це вірус, який руйнує імунну систему та робить людину сприйнятливою до різних інфекцій і захворювань.
. ВІД-інфекція — це захворювання, спричинене вірусом імунодефіциту людини. Воно включає в себе період тривалого вірусоносійства (10 і більше років), а терміном СНІД (синдром набутого імунодефіциту) позначають кінцеву стадію ВІЛ-інфекції. Сам собою ВІЛ не є смертельним чинни* ком, але функціонування цього вірусу в організмі впливає на імунну систему так, що навіть проста нежить може призвести до смерті людини. На стадії остаточного ураження імунної системи людини розвиваються супутні захворювань ня — запалення легенів, органів травлення, головного мозку, туберкульоз, утворення злоякісних пухлин шкіри й судин. Руйнуючи імунну систему, ВІЛ робить організм нездатним протистояти не лише зовнішнім інфекціям, але й умовногїатогенним інфекційним агентам (бактеріям, гриб" кам тощо), що зазвичай існують в організмі людини і не спричиняють захворювань. Проміжок часу між інфікуванням ВІЛ і розвиткові стадії СНІДу може бути різним, залежно від загального стану здоров'я інфікованої людини, її способу життя та інйіих обставин. Близько 40 % інфікованих переходять у стадію СНІД лише через 12-13 років після зараження. Утім, у будь-якому разі хвороба закінчується смертю. Тривалість фази СНІДу зазвичай не перевищує 3-х років.
«Синдром» означає, що йдеться не про окрему хворобу, а про цілий комплекс різних симптомів захворювання.
«Набутий» означає, що це можна придбати, або заразитися.
«Імунодефіцит» — перша частина слова, яка означає, що йдеться про імунну систему людини, а друга частина слова — «дефіцит» — означає, що імунна система порушена.
Механізм розвитку захворювання
Потрапляючи в організм, вірус проникає в клітини імунної системищоб у них жити й розмножуватися, при цьому робота самих клітин порушується. У процесі розмноження ВІЛ використовує клітину як матеріал длястворен-
ня подібних до себе. ВІЛ проникає всередину клітини, його оболонка зникає, і всередині клітини починається створення нових вірусних частинок. Оскільки процес повторюється, все більша кількість клітин уражається вірусом і гине. Усі існуючі антивірусні препарати пригнічують розмноження вірусу, їобто перешкоджають створенню нових вірусних частинок.
Робота в групах
Демонстрація та аналіз відеоматеріалів «Шляхи передачі ВІЛ/СШДу» (або опрацювання роздавального матеріалу, наукової літератури).
Існує велика кількість різноманітних матеріалів щодо проблематики ВІЛ/СНІДу. Наприклад, можна рекомендувати для роботи інтернет-ресурс «Всеукраїнський молодіжний проект "Україна проти СНІДу"» — Ь1кр://впі<3.іп.иа/. Тут можна знайти і статті, і відеоматеріали до уроку. Його також можна рекомендувати учням для самостійного дослідження.
Під час перегляду фільму (або опрацювання матеріалів) учні звертають увагу на такі моменти:
• шляхи передачі ВІЛ;
• через що неможливо заразитися ВІЛ;
• профілактика зараження ВІЛ.
Узагальнення результатів дослідницької діяльності. Методичний прийом
«Опитування ланцюжком»
Учні по черзі дають відповіді на запитання, що були поставлені перед переглядом навчального відео (опрацюванням наукової літератури), у будь-який момент слово передається іншому учню, який продовжує, не перериваючи логіки відповіді попередника. Прийом активізує увагу та пізнавальну активність учнів.
Висновки з проведеної роботи оформлюються у вигляді схеми на дошці або учням пропонується Заповнити заготовку схеми (роздавальний матеріал до уроку).
|
і Шляхи передачі ВІЛ
|
|
... 1 ■
|
|
|
1 Ін'єкційно, через і
І кров та інші біоло- і Статевим шляхом і гічні рідини
|
Перинатальним шляхом від матері до дитини
|
| |
|
|
|
|
Запис тез на дошці та в зошиті.
ВІЛ-інфекція НЕ передається побутовим шляхом:
• при дотиках, обіймах, рукостисканнях;
• через поцілуцки;
• через посуд, столові прибори;
• через їжу;
. через постільну білизну, предмети побуту, іграшки;
- в повітряно-крапельним шляхом (у тому числі при чханні
і кашлі);
- при купанні у воді;
• через ручки дверей і кранів» унітази;
• через гроші;
• через спортивні прилади;
• через укуси комаз? або тварин.
• Фронтальна бесіда
Повернення до дослідницького завдання, що було поставлене на початку уроку.
Висунута гіпотеза: люди, що інфіковані ВІЛ, не становлять загрози для оточуючих, якщо дотримуватись певних правил. .
— Які результати нашої роботи?
— Які наукові факти ми з'ясували в підтвердження нашої гіпотези? ,
— Ми довели, що...
— Спростували, що...
Формулювання висновку. Інтерактивна вправа «Мікрофон»
— Як слід ставитись до людини, якщо ви довідались про наявність у неї ВІЛ-інфекції?
Учні стисло висловлюють свій висновок щодо результатів дослідницької роботи.
Розповідь учителя
Толерантне ставлення до людей, які інфіковані ВІЛ
Толерантність — відмова від домінування та примушування, визнання права інших людей на власні думки та погляди, повага й визнання рівності.
Дискримінація — це ізоляція або відторгнення людини суспільством, що формує до неї несправедливе, упереджене ставлення через належність її до відповідної групи людей або того, що оточуючі вважають ЇЇ членом такої групи. .
Останнім часом пандемія ВІЛ/СНІДу з дивовижною швидкістю поширилася світом. Тому ця проблема стосується не окремих людей чи певних прошарків соціуму, а всього суспільства: бідних і багатих, іноземців і місцевих жителів, чоловіків і жінок, людей похилого віку, дітей і молоді, людей різних професій, віросповідання й національної належності.
Проблема ВІЛ — це проблема не лише медична, але й соціальна. У ставленні до ВІЛ-інфікованих залишається страх заразитися, спричинений незнанням шляхів поширення ВІЛ.
Люди-носії ВІЛ стають ізгоями. Негативну роль у ставленні суспільства до інфікованих є пануюча думка про те, що хворий на СНІД є або наркоманом, або повією, тому вони не заслуговують навіть на співчуття.
Люди, позитивний ВІЛ-статус яких стає відомим, потерпають від дискримінації та порушень своїх прав. Це виявляється в ізоляції та остракізмі з боку родини, друзів та сусідів, звільненні з роботи або ж створенні умов, що змушують їх звільнитися.
Страх піддатися дискримінації може утримувати людей від того, щоб звернутися за лікуванням у зв'язку зі СІІІДом або відкрито визнати свій ВІЛ-статус.
Для того щоб уникнути подібної ситуації, слід знати: що таке ВІЛ, шляхи його поширення й наслідки.
До заходів, що запобігають дискримінації, належать:
• правовий захист ВІЛ-інфікованих, відповідне законодавство й процедури його реалізації;
• інформація та освіта населення щодо можливих шляхів поширення ВІЛ;
• роз'яснення ВІЛ -консул ьтантів, психологів щодо розу-
е міння проблем інфікованих людей. Допомога людям
у розумінні того, що з ВІЛ можна жити і що досягнення в галузі лікування дають реальну надію на майбутнє;
• забезпечення дотримання професійних і етичних норм медичних працівників. У разі виникнення, порушень професійної етики слід передбачити адекватні форми відшкодування морального збитку;
• забезпечення доступу до медичних препаратів і їх використання для лікування ВІЛ.
Висновок: пам'ятайте, що ВІЛ або СНІД — це не привід для дискримінації. Люди, що живуть з ВІЛ/СНІД, також мають емоції і почуття. Ці люди відчувають себе ізольованими, не отримуючи підтримки, у якій є потреба. Саме толерантне ставлення кожного з нас може змінити погляд суспільства на цю проблему.
|